Backlit hanging sign with graphics
$6,989.00
Backlit hanging sign with graphics
Make branding and images glow with the Formulate® Backlit Ring Hanging Structure 1004. This illuminated structure features a simple tube frame, an LED light that hangs in the center and zipper pillowcase fabric graphics. Durable for use again and again. The ring is 10' diameter and 4' tall.
Details
- 10' diameter x 4'H
- Constructed with 30mm (1⅛") tubes and push-button connectors for simple assembly
- LED lighting suspended in the middle of the structure
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Zipper pillowcase fabric graphic
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size — easy to store & ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 4' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 120"W x 48"H |
| Hardware Only Weight | 76 lbs |
| Graphics Only Weight | 16 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 92 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 51"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 102 lbs |