Backlit hanging sign with graphics
$5,544.00
Make messages and brands stand out with the Formulate® Backlit Ring Hanging Structure 0804. The pillowcase fabric graphic zips over the lightweight aluminum tube frame, which measures 8' diameter and 4' tall. The structure features LED lighting in the center, making messages shine from up close and far away.
Details
- 8' diameter x 4'H
- Constructed with 30mm (1⅛") tubes and push-button connectors for simple assembly
- LED lighting suspended in the middle of the structure
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Zipper pillowcase fabric graphic
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size — easy to store & ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 4' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 96"W x 48"H |
| Hardware Only Weight | 52 lbs |
| Graphics Only Weight | 12 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 64 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 40"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 74 lbs |