Backlit hanging sign with graphics
$8,305.00
The Formulate® Backlit Square Hanging Structure 1203 is a great addition to enhance branding and messaging. It is durable and is designed to be used either in permanent environments or over and over for events and tradeshows. Simply stretch the double-sided pillowcase fabric over the light aluminum tube structure. LED lights illuminate the 12' wide by 3' tall frame from within and enhance graphics with the perfect brightness and minimal shadow.
Details
- 12'W x 12'L x 3'H
- Constructed with 30mm (1 1/8") tubes and push-button connectors for simple assembly
- LED lighting suspended in the middle of the structure
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Zipper pillowcase fabric graphic with bottom panel
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size — easy to store and ship
- Comes in a box or case
More Details
| Height | 3' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 144"W x 36"H x 144"D |
| Hardware Only Weight | 100 lbs |
| Graphics Only Weight | 28 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 128 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 52"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 138 lbs |