Backlit hanging sign with graphics
Grab attention from everyone at any event with the Formulate® Backlit Ring Hanging Structure 1203. This glowing structure mounts to the ceiling, and features a centered LED light within that makes messaging stand out. Simply zip the double-sided pillowcase fabric over the lightweight aluminum tube frame, which is 12' diameter and 3' tall for a convenient setup.
Details
- 12'Dia. x 3'H
- Constructed with 30mm (11/8”) tubes and push-button connectors for simple assembly
- LED lighting is suspended in the middle of the structure
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Zipper pillowcase fabric graphic with bottom panel
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size and easy to store & ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 3' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 144"W x 36"H |
| Hardware Only Weight | 82 lbs |
| Graphics Only Weight | 18 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 100 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 64"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 110 lbs |