Backlit hanging sign with graphics
$6,526.00
The Formulate® Backlit Ring Hanging Structure 1003 is a great way to advertise at any tradeshow or event. Fabric graphics stretch over the light aluminum tube frame. The structure measures 10' diameter and 3' tall; LED light hangs in the center providing the perfect glow.
Details
- 10'Dia. x 3'H
- Constructed with 30mm (11/8”) tubes and push-button connectors for simple assembly
- LED lighting is suspended in the middle of the structure
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Zipper pillowcase fabric graphic with bottom panel
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size and easy to store & ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 3' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 120"W x 36"H |
| Hardware Only Weight | 72 lbs |
| Graphics Only Weight | 14 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 86 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 51"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 96 lbs |