Hanging sign with fabric graphic
$3,194.00
Highlight brand images at any event or tradeshow with the Formulate® L-Shaped Hanging Structure 1212-03. This structure easily mounts to the ceiling and comes with powerstretch pillowcase fabric graphics that cover lightweight tube structures and will draw visitors to a booth or exhibit from multiple directions.
Details
- 12'W x 12'L x 3'H
- Constructed with 30mm (1⅛") tubes and push-button connectors for simple assembly
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Double-sided zipper pillowcase fabric graphics
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size — easy to store & ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 3' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 144"W x 36"H x 144"D |
| Hardware Only Weight | 36 lbs |
| Graphics Only Weight | 14 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 50 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 49"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 60 lbs |