Hanging sign with fabric graphic
$2,264.00
The Formulate® L-Shaped Hanging Structure 0808-03 provides a sharp design to any booth or exhibit. This ceiling-mounted sign is lightweight so it can be taken multiple events and features powerstretch pillowcase fabric graphics that fit over tube structures to display images from several directions.
Details
- 8'W x 8'L x 3'H
- Constructed with 30mm (11/8”) tubes and push-button connectors for simple assembly
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Double-sided zipper pillowcase fabric graphics
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size and easy to store & ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 3' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 96"W x 36"H x 96"D |
| Hardware Only Weight | 28 lbs |
| Graphics Only Weight | 9 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 37 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 48"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 47 lbs |
Spec Sheet
DOWNLOAD
Graphic Templates
DOWNLOAD