Hanging sign with fabric graphic
$3,317.00
Complete any booth or exhibit with the Formulate® L-Shaped Hanging Structure 1010-04 that easily mounts to the ceiling and draws attention to brand visuals. It features powerstretch pillowcase fabric graphics that fit over lightweight tube structures for a simple simple set up. Attendees will be able to see images from multiple directions on any showroom floor.
Details
- 10'W x 10'L x 4'H
- Constructed with 30mm (1 1/8") tubes and push-button connectors for simple assembly
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Double-sided zipper pillowcase fabric graphics
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size — easy to store and ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 4' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 120"W x 48"H x 120"D |
| Hardware Only Weight | 39 lbs |
| Graphics Only Weight | 15 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 54 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 60"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 64 lbs |