Hanging sign with fabric graphic
$3,875.00
Capture the attention of tradeshow or event attendees with the Formulate® L-Shaped Hanging Structure 1212-04. It easily mounts to any ceiling and is portable so it can be taken to any event. It features powerstretch pillowcase fabric graphics that fit over the lightweight tube structures and displays images clearly in multiple directions.
Details
- 12'W x 12'L x 4'H
- Constructed with 30mm (11/8”) tubes and push-button connectors for simple assembly
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Double-sided zipper pillowcase fabric graphics
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size and easy to store & ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 4' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 144"W x 48"H x 144"D |
| Hardware Only Weight | 42 lbs |
| Graphics Only Weight | 18 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 60 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 49"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 70 lbs |