Hanging sign with fabric graphic
$2,387.00
Highlight a booth or exhibit with the Formulate® L-Shaped Hanging Structure 0808-04 from Orbus at any tradeshow or event. It easily mounts to the ceiling for quick setup and offers powerstretch pillowcase fabric graphics that fit over lightweight tube structures, making brand images stand out from every angle.
Details
- 8'W x 8'L x 4'H
- Constructed with 30mm (1 1/8") tubes and push-button connectors for simple assembly
- Engineer certified (structural engineer certificate available upon request)
- Double-sided zipper pillowcase fabric graphics
- Comes with hanging cables
- Collapses to a fraction of its size — easy to store and ship
- Comes in a box or case
More Information
| Height | 4' |
|---|---|
| Dimensions | 3D |
| Assembled Dimensions | 96"W x 48"H x 96"D |
| Hardware Only Weight | 34 lbs |
| Graphics Only Weight | 12 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 46 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (16"L x 48"H x 16"D) |
| Approximate Shipping Weight | 56 lbs |