Vector Fast Frame 10ft Backwall Kit With Blockout Fabric Graphic On One Side and Opaque Liner on the Backside
$1,736.00
The Vector Fast Frame™ 10ft Backwall Kit combines multiple collapsible SEG fast frame panels to create a seamless 10ft wide backwall display. Ultra slim and toolless, the kit assembles in seconds and collapses for easy transport and storage. Magnetized panel sides connect side by side for a seamless look.
Details
- Collapsible 1.6" ultra slim SEG frames
- Magnetized sides connect panels seamlessly side by side
- Assembles in seconds — toolless
- Seamless, easy-to-change SEG push-fit graphics
- Silver frame
- Single or double-sided graphics available
- Highly portable — includes carry bag
More Information
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Double Sided Capability | Yes |
| Illuminated Display | No |
| Assembled Dimensions | 118.2"W x 94.5"H x 15.75"D |
| Hardware Only Weight | 37.5 lbs |
| Graphics Only Weight | 9 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 46.5 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (55"L x 15"H x 15"D) |
| Approximate Shipping Weight | 50 lbs |