Vector Fast Frame Banner 0508 With Blockout Fabric Graphic On One Side and Opaque Liner on the Backside
$777.00
Vector Fast Frame™ Banner 0508 is an innovative, collapsible SEG frame that assembles in seconds. The 1.6" ultra slim collapsible frame holds seamless, easy-to-change silicone edge graphics (SEG), applied to the front and back of the banner. Lightweight and toolless, it is highly portable with magnetized sides to connect banners side by side. Measures 5ft wide by 8ft tall.
Details
- 1.6" ultra slim collapsible SEG frame
- Magnetized sides — connect banners side by side
- Assembles in seconds — toolless
- Seamless, easy-to-change SEG push-fit graphics
- Silver frame
- Front and back graphics available
- Highly portable — includes carry bag
More Information
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Double Sided Capability | Yes |
| Illuminated Display | No |
| Assembled Dimensions | 59"W x 95"H x 15.75"D |
| Hardware Only Weight | 11 lbs |
| Graphics Only Weight | 2 lbs |
| Approximate Total Display Weight | 13 lbs |
| Shipping Dimensions | Ships in: 1 x BOX (61"L x 8"H x 6"D) |
| Approximate Shipping Weight | 17 lbs |